Instrukce

Je to jednoduché. Můžete nás kontaktovat e-mailem či telefonicky, adresu a telefon naleznete na stránce Kontakty. Zde jsou také odkazy na náš Facebook a Instagram, kam nám můžete též zaslat zprávu.

Po tom, co se s námi spojíte, probereme společně Vaše požadavky na štěně od nás, ať už hledáte toho nejlepšího rodinného společníka nebo štěně nadějné pro výstavy a do chovu. Tyto otázky je obecně vhodné zvážit již před pořízením psa, jelikož ne všechna štěňata mají výstavní či chovatelský potenciál, i když pochází z těch nejlepších spojení po výstavně úspěšných rodičích.

Jsme tu pro Vás, abychom Vám pomohli vybrat štěně s vysokým potenciálem pro budoucí výstavní kariéru a nebo poradili s výběrem vhodné fenky či psa do Vašeho chovu a to i s možností pozdější konzultace vhodných chovatelských spojení pro Vašeho jedince.

Pokud hledáte exkluzivního mazlíčka a výjimečného rodinného společníka, můžeme Vám garantovat, že každé štěně z naší chovatelské stanice má ten nejvyšší potenciál stát se takovým psem a to díky pečlivě vybraným chovatelským spojením, unikátnímu zdravotnímu programu, vhodnému rodinnému prostředí a jedinečné péči, kterou dáváme každému jedinci.

Je pro nás velice důležité zabezpečit dobrý život pro všechna naše odchovaná štěňata, proto se Vás v průběhu naší vzájemné konverzace zeptáme na několik otázek, týkajících se Vašich předešlých zkušeností s držením a chovem psů, Vaším životním stylem a podobně, abychom Vám případně mohli doporučit konkrétní opatření, která je vhodná zajistit po příchodu nového člena rodiny do Vaší domácnosti.

Po vzájemném odsouhlasení Vašich požadavků na štěně můžete provést jeho rezervaci a to i v době, kdy ještě není vrh narozený. Z důvodu vysoké poptávky po našich odchovech si tak zajistíte možnost pořízení vysněného psa či fenky z konkrétního chovatelského spojení, které je pro Vás zajímavé.

Rezervační poplatek ve výši 25% z ceny štěněte je možné složit oproti podpisu Rezervační smlouvy a to na bankovní či PayPal účet nebo v hotovosti při osobním setkání.

Rezervační poplatek je vratný, pakliže se ve vrhu nenarodí štěně dohodnutého pohlaví a kvality (s předpoklady na výstavy a chov či jedinec neurčený k těmto účelům) uvedené v Rezervační smlouvě.

Rezervační poplatek není vratný, pakliže je koupě štěněte zrušena ze strany klienta a to z jakýchkoliv jiných důvodů, než je výše uvedený. V takovém případě však může být celá částka rezervačního poplatku přesunuta na jiné volné štěně z jiného i budoucího vrhu.

K uhrazení plné ceny štěněte (doplatku po složení rezervační částky) dojde v 7 - 8 týdnech věku štěněte, kdy proběhne definitivní výběr konkrétního jedince a podpisu Kupní smlouvy.

Štěňata od nás mohou odejít do nových domovů ve věku 8 týdnů. 

K převzetí štěněte dojde přímo v naší chovatelské stanici či ho můžeme po domluvě dovézt až k Vám domů.
Cena štěněte určeného výhradně jako rodinného společníka, bez možnosti využití v chovu, je od 2000 EUR či ekvivalent v českých korunách.
Cena štěněte určeného na výstavy a do chovu začíná na 5000 EUR či ekvivalentu této částky v českých korunách, dle konkrétního štěněte a chovatelského spojení, ze kterého pochází.
 
Co je zahrnuto v ceně štěněte: 
  • Doživotní záruka na dědičně přenosná onemocnění (platná pro veškerá štěňata z našeho chovu, dále specifikována v Kupní smlouvě)
  • Záruka 2 roky na dědičná ortopedická onemocnění (platná pro veškerá štěňata z našeho chovu, dále specifikována v Kupní smlouvě)
  • Garance výstavních/chovných předpokladů (pouze pro štěňata zakoupená za tímto účelem, dále specifikováno v Kupní smlouvě) 
  • Veškerá veterinární péče až do odchodu štěněte do nového domova (odčervení, očkování dle doporučeného schématu veterinárního lékaře, zdravotní prohlídky) 
  • Mikročip a Evropský Pet Pas 
  • Registrace štěněte u ABKC (American Bully Kennel Club), případně i u EBKC (European Bully Kennel Club) 
  • Členství v ABKC Česká Republika na 1 rok
  • Balíček pro štěně na první dny v novém domově (krmení a doporučené doplňky stravy, hračka apod.) 
  • Doživotní exkluzivní členství v rodině Complete Bullies 
  • Základní výchova a příprava na pozdější výcvik až do doby, než štěně odejde do nového domova (odpovídající věku štěněte, obvykle zahrnuje základy pro výcvik za pomoci klikru) 
Ano, je to možné.

Máme zkušenosti s exportem štěňat do zemí EU, Velké Británie, USA, na Nový Zéland, do Ruska, Jižní Koreje a dalších. 

Cena za dopravu v rámci České a Slovenské Republiky je zahrnuta v ceně štěněte. Cena za dopravu do ostatních zemí není zahrnutá v ceně štěněte a je závislá na způsobu dopravy a výběru konkrétního přepravce. Pro více informací o dopravě do zahraničí navštivte anglickou verzi našeho webu www.completebullies.com či nás kontaktujte e-mailem nebo telefonicky.

Vždy však preferujeme osobní odběr štěněte přímo v naší chovatelské stanici, kde jste srdečně vítáni!
Kupírování uší je v České Republice zákonem zakázáno. V některých zemích je stále akceptováno a to i na výstavách.

Základní návod

Doporučení, jak se starat o Vašeho American Bully XL. Založené na našich zkušenostech, ve spolupráci s veterináři, výcvikáři a dalšími chovateli. 
Neváhejte se nás zeptat v případě doplňujících dotazů.
teaser-guideline1
teaser-guideline2

Jakou péči vyžaduje American Bully XL?

American Bully nevyžaduje žádnou speciální péči, v porovnání s ostatními plemeny psů a je vhodný i pro začátečníky, kteří přemýšlejí o pořízení svého prvního psa. Předešlé zkušenosti s péčí o psa a jeho výchovou jsou však vždy výhodou, proto v případě koupě prvního štěněte doporučujeme alespoň možnost konzultací s Vaším chovatelem a ověřenými výcvikáři. 

Jako u všech psů, i u American Bully naleznete jedince s nižší či vyšší než pro plemeno obvyklou potřebou aktivního vyžití, obecně jsou však American Bullies velmi přizpůsobiví životnímu stylu svého majitele a nevyžadují tolik fyzických aktivit, ačkoliv se jich s Vámi rádi budou účastnit. 

Vedle pravidelných kratších procházek na venčení nebo času pro společnou hru na zahradě či v parku by mělo denně stačit 1 - 1,5 hodiny intenzivnější fyzické zátěže k uspokojení potřeby pohybu tohoto plemene.  Nejvhodnější je rozdělit intenzivní fyzickou aktivitu do kratších bloků o délce trvání 10 - 30 minut, aby si mezi nimi měl pes možnost trochu odpočinout a jeho tělo, které je méně atletické, než jaké měli jeho předkové americký stafordširský teriér či americký pitbulteriér, dostalo prostor k obnovení sil. 

Jak již bylo nastíněno výše, vždy se můžete setkat se psy, jejichž životní vášní je nekonečné aportování míčku či honění se za jinou hračkou. Pokud však není Váš pes tím se střední potřebou aktivního vyžití, což je nejtypičtější případ American Bully, pravděpodobně bude mít vrozené sklony být spíše "gaučovým pohodářem", než aktivním následovníkem svých historických předků. Takový jedinec bude nejšťastnější, pokud si s Vámi může chvíli společně pohrát a následně jenom odpočívat po zbytek času ve Vaší přítomnosti, žvýkající hračku na koberci obývacího pokoje  se svojí milovanou rodinou kolem sebe nebo ještě lépe, když může ležet na sedačce přímo vedle Vás a jen tak s Vámi trávit čas nebo spát. Klíčovým slovem pro American Bully je ve všech ohledech RODINA a její blízkost - tito psi opravdu potřebují svoji rodinu či ostatní psy kolem sebe a neradi se cítí opuštění.

Delší a intenzivnější procházky nad 1 hodinu či intenzivní hra (přetahování, aportování míčku...) se doporučují až pro psy od stáří 1 - 1,5 roku, dle délky trvání a intenzity konkrétní aktivity a to kvůli správnému růstu a vývoji kostry štěněte. Obzvláště velké klouby jako kyčle, lokty a ramena se vyvíjejí u tohoto plemene rychle a mají sklony k snadnému poranění. Vždy mějte svoje štěně při hře s ostatními psy pod dozorem a nenechte ho hrát si příliš divoce a tvrdě, jelikož každý velký náraz a srážka dvou či více psů v zápalu hry může být příčinou akuního ortopedického zranění či se může stát původcem budoucích chronických ortopedických obtíží. 

Také byste měli být opatrní v případě pohybu psa po kluzkých površích a to především v prostorách, kde pes přímo žije nebo kde si hraje. Ať už venku nebo uvnitř, měkčí a neklouzavý povrch jako tráva, tvrdší pískový povrch, dřevěná podlaha či koberec pomohou Vašemu psovi stát či se pohybovat stabilně a přirozeně, což napomáhá správnému vývoji kloubů a vazů. 

Ohledně kosmetické péče, American Bully jsou psi velice nenároční na úpravu. Je pravdou, že jako naprostá většina krátkosrstých plemen průběžně ztrácejí své krátké a tvrdé chlup, které dříve či později naleznete na koberci, sedačce nebo svém oblečení. S trochou Vaší péče navíc však můžete počet uvolněných chlupů značně eliminovat - klíčem je správná výživa psa spolu s příležitostným vyčesáváním odumřelých chlupů za pomoci speciálního kovového hřebenu furminátoru, určeného k těmto účelům. Denní podávání vitaminových preparátů určených pro zdravou kůži a srst psů spolu s krátkým, několikaminutovým vyčesáním srsti furminátorem jednou týdně rapidně sníží padání uvolněných chlupů u Vašeho bullyho či ostatních krátkosrstých psů. 

Drápy by měly být zkracovány pravidelně od okamžiku, kdy si štěně donesete domů, jelikož dlouhé a přerostlé drápy mohou zapříčinit růst psí tlapy a v extrémních případech i celé nohy nekorektním způsobem či napomoci k ortopedickým obtížím psa. V závislosti na genetických předpokladech každého jedince, jeho výživě, věku a především povrchu, po kterém se pes denně pohybuje  (jinak rychle se obrousí dráp na hlíně a trávě a jinak rychle na betonu či kameni), je můžete zkracovat každé dva týdny, ale také třeba každé dva nebo tři měsíce. Průměrně je však u většiny psů dostačující jejich zkrácení jedenkrát za měsíc.  

Complete Bullies

Jak krmit American Bully XL?

Jsou dva hlavní způsoby, jak krmit American Bully. Buďto superprémiovým konvenčním krmivem (granulemi)  pro velká plemena nebo čerstvou syrovou stravou. Osobně preferujeme druhou variantu, seznámíme Vás však se základními informacemi o obou směrech. Jelikož nic není pouze černobílé, ani v krmení psů neexistují pouze tyto dva směry. Někteří chovatelé kombinují granule se syrovou stravou, jiní preferují stravu vařenou s tepelně upraveným masem a vhodnou přílohou, další budou vychvalovat přednosti jediné specifické konvenční značky granulí a řeknou Vám, že byste Vašemu psovi nikdy neměli krmit nic jiného, než jen a pouze toto krmivo. Většina z nich má svým způsobem pravdu a mohou dosáhnout velice podobných výsledků při krmení odlišným stylem, pakliže pes přijme dostatek potřebných živin odpovídajících jeho věku, fyzické aktivitě a zdraví. 

Jediný způsob, který Vám opravdu nedoporučujeme, je krmit American Bully veganskou či z větší míry rostlinnou stravou, byť určenou přímo pro psy. Ačkoliv jsou psi popsáni jako všežravci a jsou schopni trávit škrob a rostlinné produkty obecně, potřebují také obdržet stravu živočišněho původu. American Bully jakožto moderní "západní plemeno" se svojí specifickou tělesnou stavbou vyžaduje ve své stravě přísun kvalitního živočišného proteinu a není připraveno na krmení čistě rostlinným proteinem (obvykle získaného ze sóji či dalších bobovitých rostlin). Rostlinný protein jako hlavní bílkovinná složka suchého konvenčního krmiva či syrové stravy není pro plemeno American Bully vhodný a proto doporučujeme vždy pečlivě kontrolovat zdroje proteinu, obzvláště při krmení granulemi.

Bez ohledu na způsob diety, kterou Vašeho psa krmíte, nikdy byste neměli zapomenout na dostatek čerstvé vody, ke které musí mít pes přístup po celý den (ne pouze v době krmení)! Vždy krmte svého psa nejpozději dvě hodiny před plánovanou fyzickou aktivitou, abyste zabránili vzniku případných zdravotních komplikací jako například život ohrožující torzi žaludku psa apod. Důležitým aspektem krmení je také rozvržení počtu krmných dávek během dne, v závislosti na věku psa a jeho fyzické aktivitě. Štěňata ve věku 2 - 4 měsíců by měla být krmena 4x denně, 4 - 6 (8) měsíční štěně doporučujeme krmit 3x denně a od 6 (8) měsíců věku můžete Vašeho psa krmit 2x denně, s čímž je vhodné pokračovat i v dospělém věku. Dospělí psi vykonávající náročné fyzické aktivity mohou být krmeni 3 - 4x denně. Některé specifické zdravotní stavy u štěňat či psů mohou vyžadovat odlišnou frekvenci krmení a tento fakt byste vždy měli konzultovat s Vaším veterinářem. 

Čerstvá syrová strava - BARF (Bones And Raw Food) 

Tímto způsobem běžně krmíme naše psy, ačkoliv během cestování s nimi či v případě potřeby občas i doma krmíme vysoce kavlitními superprémiovými granulemi.  

Všude kolem naleznete desítky a stovky článků, knih a videí o BARFu, byť se v nich někdy může zdát těžké orientovat pro velké množství, mnohdy i protichůdných informací. Zde naleznete základní popis našeho způsobu krmení syrovou stravou, spolu s několika všeobecnými fakty a tipy. Naše zkušenosti jsou založené na mnohaletém krmení různých plemen syrovou stravou a předtím i stravou čistě konvenční (suchou i mokrou). 

BARF – Bones And Raw Food – nesestává pouze z čistého masa/svaloviny, ale měl by obsahovat i syrové kosti, vnitřnosti a rostlinnou složku. I když je tolik rozmanitých a rozporuplných názorů na mnoho druhů diet a způsobů výživy (i té lidské), jedno je jisté určitě - dlouhodobá konzumace pouze jedné potraviny či jednoho druhu krmiva není zdravá pro nikoho a může vést k nedostatku některých makro a mikro prvků v psím (lidském) těle, což zapřičiňuje vnitřní tělesnou dysbalanci a má následky v podobě široké škály zdravotních obtíží a nemocí. Veškeré psovité šelmy, nezávisle na areálu svého rozšíření na planetě Zemi, využívají rozmanité zdroje potravy a i když svoji kořist loví, nevybírají si z ní pouze "prsa", "stehýnka" či šťavnatý steak. Sežerou všechno, co je pro ně poživatelné - srdce, játra, žaludek a vnitřnosti s částečně natráveným rostlinným obsahem, svaly, šlachy, větší a menší kosti, kůži a to klidně i s chlupy či peřím. Pokud jsou krmeni svými majiteli, tak již po dobu několika tisícletí psi v drtivé většině případů konzumují to, co je lidmi považováno za zbytky. Od kostí se zbytky masa, ryb, obilovin, mléčných výrobků po různorodý kuchyňský odpad a doslova odpadky, psí krmení se nikdy neskládalo pouze z čisté svaloviny/masa.  

Moderní věda umožnila hlubší náhled do problematiky výživy psů a potvrzující výše uvedené, přinesla nám také mnoho výzkumů, které pomáhají porozumět specifickým potřebám dnešních plemen psů v konkrétním prostředí. 

Na základě výše uvedených faktů krmíme naše psy nejčastěji 2x denně, z čehož: 

Jednou denně podáváme směs převážně mleté svaloviny, vnitřností a šlach (přibližně 50% svaloviny s malým podílem kostí, 25% vnitřností a 25% šlach, avšak tento poměr je v průběhu doby značně variabilní) se směsí sušeného ovoce, zeleniny a bylinek  spolu s přírodními vitamínovými doplňky stravy. Tyto doplňky jsou podávané dle věku, kondice a momentálních potřeb každého psa a zahrnují obvykle minerální směsi pro správný růst kostry, veterinární kloubní výživu a dopňky pro zdravou kůži a srst. Zde je  důležité zmínit dostatečné zásobení vitamínem C a udržování správného poměru vápníku v krmivu, který je důležitý pro správný růst silné kostry. Výše uvedená směs je našimi psy snadno přijímána a obvykle ji krmíme v dopoledních hodinách. 

Druhé krmení probíhající večer, sestává nejčastěji z kusů celé drůbeže i s kostmi (celých ryb), což vyžaduje od psů žvýkání, jež je pro ně velmi důležité. 

Ve většině případů nejčastěji krmíme kuřecím a hovězím masem, dále kachním, králičím a jehněčím, z mořských ryb potom makrelami. 

Neměli bychom opomenout, že někteří jedinci plemene American Bully mohou mít sklony k citlivému zažívání či potravním alergiím. V takových případech musíme být vždy opatrní, čím svého psa krmíme, jelikož některé složky potravy u něj mohou způsobovat závažné zdravotní problémy. Častá bývá například alergie na kuřecí i drůbeží maso obecně, ale i na hovězí nebo vepřové maso, obiloviny apod.. Prohlídka veterinárním lékařem je v případě obtíží psa nezbytná a je vhodné provést speciální vyšetření pro zjištění příiny problémů. Jako dietní a dobře akceptované maso i velmi citlivými psy s alergiemi se nám osvědčilo maso koňské a králičí, případně také jehněčí (to už však může dráždit zažívání více psů, než zmíněné koňské maso, jež je považováno prakticky za hypoalergenní). 

Suchá konvenční krmiva (granule)

Pokud občas krmíme naše psy granulemi (například během několikadenních cest na výstay apod.), preferujeme výběr superpremiových holistických značek založených na jednom zdroji proteinu (obvykle jehněčím, jelikož drůbeží či hovězí snadněji dráždí citlivé zažívání některých psů) a bez obilovin. Podávání výše uvedených doplňků krmiva jako je kloubní výživa či doplňky pro zdravou srst se při krmení granulemi nevylučuje a ve většině případů se doporučuje. Vždy byste však měli znát složení krmiva i podávaných doplňků a zamezit případnému předávkování některou ze složek (vápník, některé vitamíny...). 

Jak na výchovu a výcvik American Bully XL?

American Bully je chytré plemeno s velkou potřebou zavděčit se svému pánovi. Milují, když Vás mohou učinit šťastnými a když uvidí Váš úsměv. Někdy mohou být trochu tvrdohlaví, ale ve své podstatě jsou velice snadno motivovatelní a učenliví. 

Důslednost a láska, to jsou dvě klíčová slova ve výchově a výcviku plemene American Bully. Důležitou součástí výchovy psa je také jeho správná socializace, ke které by mělo dojít již u chovatele a to od prvních dnů života štěněte. Štěně které postrádá dostatečnou socializaci a základní hygienické návyky, nedůvěřuje lidem či ostatním psům již od pobytu u svého chovatele, bude vždy potřebovat více času a Vámi vynaloženého úsilí či odborných znalostí k naučení nových věcí v novém domově a často zůstane nedostatečnou ranou socializací poznamenané na celý život.  

Proto by mělo dojít k základní výchově štěněte již u chovatele a Vy byste ho měli následovat a dále rozvíjet. Vždy pečlivě vybírejte, z jakého prostředí/od jakého chovatele a po jakých rodičích si štěně berete, jelikož jejich povaha a především chování matky v přítomnosti štěňat mají velký vliv na rychlost adaptace štěňat v nových domovech a jejich schopnosti učit se novým věcem rychleji a efektivněji. 

Základním modelem je učinit šťastný výběr a přinést si domů výborně socializované štěně, které začneme od prvních okamžiků dále vychovávat podle našich představ. Na začátku je důležité naučit nového člena rodiny slyšet na jeho jméno a přijít na přivolání (výcvik spolehlivého přivolání trvá delší dobu, obzvláště venku v rušivém prostředí s jinými psy či lidmi kolem), konat svoji potřebu venku ve vymezeném prostoru a být přátelský vůči cizím lidem a psům či jiným zvířatům.  Také Vám doporučujeme naučit štěně na pobyt v kleci/přepravním boxu, ačkoliv jejich použití v budoucnu vůbec neplánujete a chcete mít psa po celou dobu volně v bytě či na zahradě. Nikdy nevíte, kdy se bude znalost klece jako bezpečného prostoru k odpočinku Vašemu psovi hodit. Může dojít k úrazu, po kterém bude muset Váš pes zůstat několik hodin či dní na veterinární klinice umístěný v ubytovacím boxe či plánujete se psem cestovat autem apod.. Štěňatům a mladým psům bychom také neměli plně důvěřovat a nechávat je v bytě bez dozoru navolno  a to z důvodu možnosti žvýkání čehokoliv, co se jim naskytne. Nejen v období přezubování se může Váš dorostenec pustit do ohlodávání nábytku nebo Vašich osobních věcí, což je riziko štěňat a dospívajících psů (ale mnohdy i dospělých) všech plemen. Pro zajištění bezpečí psa (zamezení spolknutí nežádoucího předmětu) a Váš klid je vždy lepší nechat štěně po dobu Vaší nepřítomnosti zavřené v přepravce či kleci nebo v jiném bezpečně vymezeném prostoru, například ohraničeném ohrádkou pro štěňata. 

Jak začne štěně reagovat na zavolání svého jména, můžeme ho začít učit základní povely a triky. Z naší zkušenosti u plemene American Bully velice dobře funguje pozitivní trénink a upevňování, například za pomoci klikru (kde se označuje a odměňuje žádoucí projev psa), kombinovaný s metodou shapingu (tvarování). American Bully nemajé rádi metody výcviku založené na hrubosti a donucovacích metodách, které u nich obvykle způsobí odmítání spolupráce s psovodem.